Vánoce v New Yorku (část druhá)

buildings, bridge, illuminated-1835647.jpg

část druhá - letenky

Pokračuju v plánování své vánoční cesty do New Yorku. V první části jsem si vybral místa, která chci v New Yorku vidět, rozplánoval do itineráře a usoudil, že by mohlo stačit 7 dní. Termín musí být kolem Vánoc a Silvestra, protože chci stihnout vánoční strom u Rockefellerova centra a Nový rok na Times Square. Takže přichází na řadu letenky. Říkal jsem si, že je začnu řešit v červenci. Omyl, velký omyl.

AKCE na letenky!

Při plánování cesty je dobré sledovat, jak se během roku pohybují ceny letenek a také akce na ně. Na to, jak se letenky pohybují občas kouknu na skyscanner.cz nebo google flights.

Akční letenky pak po očku sleduju většinou sleduju ve feedu na Facebooku, kde mám stránky cestujlevne.com, Honzovy letenky a Akční letenky. Troufám si říct, že takto mi žádná lepší akce neunikne.

Díky tomu jsem se dozvěděl o akci Turkish Airlines na spoustu letenek, včetně letenek do USA. Takže nezbývá, než ji prozkoumat. Zároveň už s Turkish Airlines mám zkušenost s letem z Prahy do Istanbulu a zpět, kde jsem byl spokojený. Navíc v rámci letenky mají dokonce dva odbavené 23 kg kufry s příručním zavazadlem. Jdeme na to.

Jak vybrat letenku?

Vím, že obvyklá cena zpátečních letenek se u ne-nízkonákladových společností obvykle pohybuje od 15.000 nahoru. Zároveň vím, že během Vánoc jsou jedny z nejdražších letenek, takže s touto cenou se můžu rozloučit. Zvlášť, když chci aspoň jeden odbavený kufr.

Letenku vybírám přímo na stránkách letecké společnosti, tedy tady Turkish Airlines. Zvolím si nějaký termín, kdy přibližně chci letět a pak postupně koukám a posunuju po dnech, kdy vychází výhodnější cena. Chci přibližně týden, přes Silvestra a Nový rok. Dalším kritériem je přestup a celková délka letu. Tady to chci zvládnout s jedním přestupem maximálně. 

Našel jsem! Termín od 21. prosince do 5. ledna. Cena kolem 13.000 Kč, kufry v ceně. Slušná cena takhle přes svátky. Jediné, co mi trošku vadí je přílet do NY ve 22 hodin. Když přičtu čekání na kufr a cestu z letiště, tak bych se ubytoval někdy v jednu v noci. No, dřívější přílet by byl lepší. 

A taky, co budu v NY dělat 15 dní, když mi stačí sedm? Vybrat jiný let, který bude o 5.000 Kč dražší? Nebo čekat na další akci? Jestli bude? V dnešní době žádná jistota. 

Ale co se podívat v USA ještě někam?

Los Angeles ve hře

Z akčních letenek u Turkish Airlines mě zaujalo Los Angeles. Bude tam asi teplej než v New Yorku, je to druhé největší město, které má spoustu zajímavých míst. Takže proč to nějak nespojit. 

Přes vyhledavače jsem si našel, že přelet mezi LA a NY vyjde mezi svátky kolem 6.000 Kč, když budu mít štěstí, tak možná i míň. To není zlé.

Multi-city letenka se dá udělat na trase Praha – Los Angeles a návrat pak New York – Praha. Obojí s mezipřistáním v Istanbulu. Jo, cestu to trochu prodlouží, ale celková cena vyšla na 14.229 Kč. Kupuju. Pochopitelně nepřiplácím za to, abych si mohl vybrat sedadla v letadle. Buď u odbavení nějaké dostanu přidělené, případně si je změním, pokud to bude možné zdarma. Ale utrácet dalších zhruba 100 EUR za ně se mi nechce.

Jediné, co je trochu nepraktické je, že při cestě tam strávím v Istanbulu na letišti noc – 8 hodin čekání. Ale, narazil jsem na super stránku sleepinginairports.net, kde jsem se dočetl, že se na letišti v Istanbulu dá noc bez problému strávit. Jsou tam sleeping zóny, kde se dá přespat na léhátku, nebo v uzavřené kapsli (7 EUR na hodinu) nebo v hotelu přímo na letišti. Takže pohoda. 8 hodin přežiju.

Zbývá vyřešit, jak dlouho se v Los Angeles zdržím. Proto jdu stejně, jako u New Yorku, pročítat různé stránky, koukat do map a hledat místa a atrakce, které budu chtít navštívit. Z toho si sestavím itinerář a uvidím, na kolik dní to bude. 

Potom můžu koupit letenky z LA do NY a taky začít řešit ubytování. O tom tedy zase příště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *