Los Angeles: Pět nezapomenutelných dní ve městě andělů

Los Angeles, zkráceně také L.A. je největší město Kalifornie a po New Yorku druhé nejlidnatější město Spojených států amerických. Leží na západě země u jižní hranice s Mexikem, na pobřeží Tichého oceánu. Samotné město má rozlohu 1.302 km2 a má téměř 4 miliony obyvatel. Celá metropolitní oblast Los Angeles County, kterou tvoří přes 80 dalších měst (například Long Beach, Pasadena, Beverly Hills, Santa Monica atd.), pak kolem 13 milionů. Je to jedno z nejvýznamnějších světových center kultury, vědy, technologií, mezinárodního obchodu a vzdělání.

Proč Los Angeles

Původně jsem cestu do Los Angeles vůbec neplánoval. Můj cíl byl New York, kde jsem chtěl strávit Vánoce. Sám, bez rodiny, bez kamarádů, prostě užít si Vánoce jinak. Když jsem si cestu do New Yorku začal plánovat, vycházelo mi pořád víc dní, než jsem chtěl. A tak jsem začal přemýšlet, s jakým městem by se toto dalo spojit. No a nakonec jsem během Vánoc zvládl Los Angeles, New York a ještě i Washington. Moje cesta začala v Los Angeles, kde jsem strávil pět dokonalých dní.

Den první (22. prosince 2023)

Po 14hodinovém letu jsem konečně přistál v Los Angeles. Bylo chvilku před dvanáctou hodinou. Vystoupil jsem z letadla, prošel jsem imigrační kontrolou, vyzvedl kufr a před letištěm nastoupil do autobusu FlyAway. Ani ne za hodinu jsem už stál před nádražím Union Station v centru LA. (jak vypadala imigrační kontrola, jak se dostat z letiště a další praktické tipy na cestu do Los Angeles najdeš v části Praktické tipy)

Rovnou jsem si koupil TAP kartu na MHD, dobil na ní 15 dolarů a vyrazil na červené metro směr Hollywood. Teda, myslel jsem si, že červeným. To by ale nesmělo na jedny koleje a jedno nástupiště vést víc linek najednou. Jasně, že jsem nasedl do špatného metra.

Ještě štěstí, že obě linky mají pár společných zastávek, tak jsem od dvě zastávky později vystoupil a tentokrát už počkal na správnou linku. 

Chodit po Chodníku slávy

Po půlhodině jsem dorazil na zastávku Hollywood / Highland. Vyšel jsem ven z metra a ocitl jsem se rovnou na Hollywood Boulevardu a Walk of Fame, tedy Chodníku slávy. Do hotelu jsem to měl už jen kousek po hvězdách. Skvělé. První z mých snů a bodů z itineráře splněn.

Ubytoval jsem se v jedné z bočních uliček v Motelu 6 Hollywood. Výborný výchozí bod pro všechny mé aktivity a za přijatelnou cenu. Sice bez jídla, ale aspoň neomezené kafe každé ráno do 10 hodin v coffee roomu. A to se fakt hodí.

V pokoji na mě čekala obrovská postel a jen pro mě. Třikrát jsem se na ní zvládl otočit a pořád jsem nespadl na zem. Dobře jsem si vybral. Na nějaký spánek ale ještě nebyla ta vhodná chvíle. Ani, když jsem byl na cestě dohromady asi 30 hodin. Takže jen sprcha, vyměnit kalhoty za kraťasy, zimní bundu za tričko a vyrazit ven.

Na Chodníku slávy jsou totiž další známá místa, která stojí za to vidět.

Vidět nápis Hollywood

Prvním z nich je nákupní centrum Ovation Hollywood. Ale ne kvůli nákupům. Je tady totiž supr výhled na nápis Hollywood. Stačí vyjít do patra na terasu. Navíc přes Vánoce tady byl Vánoční strom, ozdobené palmy a vánoční program s živou hudbou a zpěvem. Bylo krásné se tady na chvilku zastavit, zaposlouchat se do vánočních melodií a přitom jen tak koukat na slavný nápis. Další z mnoha mých snů splněn. To jde rychle.

Najít otisky rukou hollywoodských hvězd

Hned vedle nákupního centra je známé TCL Chinese Theatre. Kromě velmi zajímavé budovy z roku 1927, ve které se odehrálo mnoho hollywoodských premiér, je hodně navštěvované místo před ní.

Nádvoří, nebo spíš takové náměstíčko je dlážděné betonovými bloky, ve kterých jsou podpisy a otisky rukou populárních osobností ze světa filmu a hudby od dvacátých let do současnosti. 

15 minut tady chodíš se sklopenou hlavou a díváš se, kdo všechno tady je. Michael Jackson, Avengeři, Johny Deep, herci z Twilight, Harryho Pottera, George Cloony a další a další. 

Kousek opodál stojí Dolby Theatre, ve kterém se pravidelně odehrává předávání známých Oscarů. První den a už tolik zážitků. 

V Los Angeles se pomalu stmívá, v zimě je tma už v šest večer. A po náročné cestě už jsem se těšil na tu velkou postel. Ještě jsem se ale prošel po jedné straně až na začátek Walk of Fame a po druhé straně zase zpátky. Jedna hvězda za druhou. Mimochodem, víš, že za umístění hvězdy na Chodníku slávy se platí 75.000 dolarů?

Na Chodníku slávy je už více než 2.772 hvězd. Každý rok je výběrové komisi Hollywoodské obchodní komory předloženě průměrně 200 nominací, ze kterých je vybráno 20 až 24 celebrit, které obdrží hvězdu na Chodníku slávy. Žijící příjemci musí souhlasit s osobní účastí na slavnostním předání do dvou let od výběru. Poplatek 75.000 dolarů je splatný v době výběru a vybírá se za vytvoření, instalaci hvězdy a její údržbu. Poplatek obvykle platí nominující organizace, což může být fanklub, filmové studio, nahrávací či vysílací společnost, sponzor atd.

Umístění jednotlivých hvězd nemusí být nutně libovolné. Před TCL se nachází hvězdy nejznámějších osobností, hvězdy s Oscary jsou obvykle poblíž Dolby Theatre. Někdy je místo ironické nebo vtipné. Třeba Ed O’Neil ze seriálu Ženatý se závazky má svoji hvězdu u obchodu s obuví, hvězda Daniela Craiga, známého Jamese Bonda,  je na adrese Hollywood Boulevard 7007. 

Cestou jsem se stavil ještě na večeři v McDonalds a pozorujíce další a další hvězdy dorazil až do hotelu. 

Tady jsem před usnutím zvládl udělat rezervaci na další den ráno do Warner Bros. Studios a během vteřiny usnul. 

Den druhý (23. prosince 2023)

Krásné ráno z Los Angeles. Překvapivě se po první noci v LA probouzím až po sedmé hodině ranní. Myslím, že za to může let, kdy jsme celou dobu měli noc a to pomohlo s jetlagem. Ke snídani toasty na pokoji, které jsem si koupil večer v supermarketu, nabrat kafe v coffee roomu a hurá na autobus do Warner Bros. Studios. Zastávka je kousek po hvězdách Chodníku slávy a jezdí co dvacet minut. 

Omrknout Friends ve Warner Bros. Studios

Trasu zadávám už tradičně do Google maps, která mě dovede na zastávku a řekne, do kterého autobusu mám nastoupit. Pak jen počítám a sleduju zastávky a zhruba po 40 minutách cesty vystupuju na zastávce Hollywood Way / Alameda. A odtud je to k hlavnímu vchodu už jen 10 minut pěšky. Nedá se kde ztratit, protože ikonický vodojem jde vidět už z dálky.

Návštěvu Warner Bros. Studios popisuju na stránce florinacestach.cz/warner_bros_hollywood/ v samostatném článku. Užil jsem si tady celé dopoledne a návštěvu studií můžu jen a jen doporučit. Určitě je to pro mě jedno z míst, kam se rád zase vrátím.

Zažít filmovou tour v Universal Studios Hollywood

Z Warner Bros. Studios jsem odcházel ve 12:30. Rovnou jsem si zavolal Uber a vyrazil do Universal Studios. Cesta trvala 10 minut a během jízdy jsem si online koupil vstupenku. V Universalu není na čas, ale jen na den, můžeš přijít kdykoliv během dne. 

Cesta Uberem úplně v pohodě, stejně jako v ČR, to samé i platba, žádné starosti. Řidič mě vysadil kousek od vchodu a já si vyrazil užít zbytek dne. Jak návštěva vypadala a co všechno jsem si užil, popisuju také v samostatném článku na stránce florinacestach.cz/universal_studios_hollywood/ Tak na něj mrkni.

Kolem půl desáté jsem ze zábavního parku odcházel. Naprosto spokojený. Fakt jsem si tady den užil. I když tu byly davy lidí. No a do hotelu jsem to měl kousek. Seběhl jsem kopec na metro, popojel jednu zastávku a zase po Chodníku slávy se vrátil do postele do hotelu.

Co se týká noční cesty metrem, měl jsem trochu obavy. Šel jsem sám, nikde nikdo, ale ve stanici byla ochranka (potkal jsem ji v každé), takže to mě dost uklidnilo a vlastně cesta byla z mého pohledu úplně bezpečná.

Den třetí (24. prosince 2023)

Venku svítí sluníčko, počasí na tričko a já jsem měl naplánovaný den venku. Chtěl jsem se podívat na další místa, které znám z filmů a seriálů. A jako devadesátkové dítě, které vyrostlo na Beverly Hills 90210, jsem tohle město nemohl vynechat.

Z hotelu jsem se vydal na trochu vzdálenější zastávku Santa Monica / Wilcox, ze které mi jel přímý autobus do Beverly Hills. Cesta na zastávku byla sice trochu delší, ale zase jsem nemusel přestupovat a během asi 20 minut jsem přes video hovor zvládl i rozbalování dárků od Ježíška s rodinou v česku. Vánoce s rodinou – splněno. Jen ten kapr mi trochu chyběl.

Být v Beverly Hills 90210

Autobusem jsem po ani ne půlhodině jízdy po Santa Monica Boulevardu přijel na zastávku Santa Monica / Canon, která je přímo před Beverly Gardens Parkem. Tedy parkem s jezírkem, ve kterém se krásně odráží nápis Beverly Hills.  

Udělal jsem si pár fotek i záběrů z výšky s dronem, prošel se parkem, okolními uličkami a byl jsem spokojený. Jsem v Beverly Hills. A musím říct, že všude v okolí byl klid, všude čisto, všechno hezky upravené. Jako z filmu:)

Nakupovat Projít se po Rodeo Drive

Všichni známe film Pretty Woman a tu scénu, jak Julia Roberts chodí po Rodeo Drive a nakupuje. Kdo by se sem nechtěl podívat? Rodeo Drive navíc začíná (nebo končí) u Beverly Gardens Parku. Jen pár kroků a jsi tady. Celá ulice měří kolem 3 km a je lemována značkovými obchody a butiky

I když jsem neměl v plánu tady nakupovat, část ulice jsem si projít musel. Vždyť je to jedna z nejslavnějších ulic na světě. Navíc kolem desáté ráno tady bylo skoro prázdno a butiky se teprve na nával nakupujících připravovaly. 

Po asi 40 minutách na Rodeo Drive jsem se vrátil zpět na Santa Monica Boulevard, nasedl na další autobus a pokračoval směr pláž Santa Monica.

Dojít až na konec Route 66

Autobusem jsem přijel na zastávku Broadway / Ocean, od které je to kousek na známé molo na pláži Santa Monica. Další z bodů mého itineráře.

První turistickou atrakcí je cedule, která označuje západní konec jedné z nejslavnějších dálnic Spojených států – Route 66. Vedla z Chicaga až do Kalifornie, kde právě tady končila. Celkem měřila 3.940 km. 

Na to, že je to „jen“ cedule, je tady docela fronta lidí, kteří se u ní chtějí vyfotit.

Vidět Pacifik z ikonického mola na pláži Santa Monica

Historie mola sahá do roku 1909 a od té doby prošlo několika přestavbami. Je tady plno stánků s občerstvením a i plno lidí, kteří stejně jako já, chtějí zažít jeho neopakovatelnou atmosféru. 

I když, v davu lidí je to fakt nezapomenutelné. Prošel jsem se po celém molu, přišel až na jeho konec, sedl si na schody a jen tak koukal na oceán. Chvíle klidu k nezaplacení. 

Cestou zpět jsem ještě okouknul stánky se suvenýry a nakoupil nějaké magnetky a pohledy.

Svézt se na Pacific Wheel

Na molu se rozprostírá taky přímořský zábavní park – Pacific park. Jediný zábavní park přímo na západním pobřeží Spojených států, který je postavený na mole a jediný zábavní park v Los Angeles, kam se neplatí vstupné. Platí se za jednotlivé atrakce.

Těch je tady 12, včetně horské dráhy, která se rozprostírá po celém parku a kola Pacific Wheel, které je na solární pohon.

Za $40 můžeš mít neomezené jízdy na celý den, samotné kolo stojí $12. 

Omrknout bydlení celebrit v Malibu

Malibu je domovem mnoha celebrit a má svůj nezaměnitelný charakter. Z pláže Santa Monica to není až tak daleko a díky rozsáhlé síti autobusových linek se sem dá dostat velice pohodlně autobusem jen za $1,75

Nasedl jsem tedy na autobus, který byl prakticky prázdný a paní řidička vyrazila po Pacific Coast Highway směr Malibu. Po půl hodině jsem vystoupil na zastávce poblíž známého mola, prošel se po pláži, po molu, omrknul plážové domky a tiše jsem tohle mega drahé bydlení přímo na pláži záviděl. 

Užít si západ slunce na pláži Santa Monica

Z Malibu jsem vyrazil stejnou linkou zpět k pláži Santa Monica. Paní řidička to v autobusu po prázdné dálnici dost rozjela, proto mi přišlo, že je jízda zpět mnohem kratší. 

V kavárně na molu jsem si koupil kafe a vyrazil na pláž. Sluníčko už klesalo a dávalo celému molu nové barvy a úplně jinou atmosféru. 

Stálo to za to si po celém dni jen tak sednout, zastavit se a pozorovat, jak slunce zapadá za obzor a do toho se rozsvěcuje celý Pacific Park na molu.

Po západu slunce (v prosinci už po páté hodině) jsem pak už jenom našel autobusovou zastávku, ze které mi jel autobus zpět bez přestupu, a vydal se zpět do Hollywoodu. Cesta trvala lehce přes hodinu, tentokrát už v autobusu byli i nějací další lidi a musím říct, že i takhle večer jsem se cítil bezpečně.

Den čtvrtý (25. prosince 2023)

25. prosince je v USA Christmas Day, kdy se slaví Vánoce. Proto jsem si na tento den naplánoval jen přírodu, kam se z hotelu jednoduše dostanu a nebudu muset řešit, jestli je nebo není někde otevřeno, nebo jestli jede nebo nejede nějaký spoj. 

Vidět celé Los Angeles

Nejlepší výhled na celé Los Angeles je beze sporu od Griffithovy observatoře a také od nápisu Hollywood. 

Z hotelu jsem to sem neměl daleko. Kousek jsem se po Hollywood Boulevardu svezl autobusem, vystoupil na zastávce pod Griffithovým parkem a vydal se sem na trek. Trasy jsem měl předem nastudované, takže jsem věděl, co mě zhruba čeká a kolik kilometrů budu mít večer v nohách.

Cesta k observatoři byla teda jen do kopce, ale zhruba za půl hodiny jsem se už rozhlížel do dálky a měl celé Los Angeles jako na dlani.

Stát u nápisu Hollywood

Stát u nápisu Hollywood. Wow. Vždycky jsem chtěl nápis aspoň vidět, ale přijít až tak blízko k němu, o tom se mi ani nesnilo. I když je nápis oplocený a až k němu se nesmí, tak i tahle cesta je pro mě osobně nezapomenutelná. Zvlášť, když sem vede přírodou Griffithova parku. 

Zážitky z celého treku jsem sepsal na stránku florinacestach.cz/hollywood_sign/. Den tady mě fakt nadchnul a doufám, že se sem jednou zase vrátím. Byl to další ze skvělých zážitků a další místo, co mě v LA okouzlilo. Splněný sen.

Dát si jídlo v Chinatownu

Po procházce v Griffithově parku mi vyhládlo. Nebylo ještě pozdě, tak jsem sedl na metro a vyrazil prozkoumat Chinatown. Těšil jsem se na nějaké dobré jídlo. Přijel jsem Union Station, prošel skrz nádraží a dal se podle mapy do Chinatownu. Neměl jsem vybrané žádné místo, takže spíše jenom směrem do této oblasti s tím, že určitě narazím na nějaké obchody a restaurace, kde si dám nějakou čínu.

No, bylo 26. prosince a nečekaně, i v Chinatownu bylo z většiny zavřeno. A když už byla restaurace otevřená, tak před ní byla dost velká fronta nebo rezervační systém. Hladový se jsem teda prošel ChinaTownem a šel zkusit štěstí do Downtownu.

Vidět mrakodrapy v Downtownu

V Downtownu jsem měl vybraná místa, která jsem chtěl vidět. Byl už ale večer a tma a já měl hlad, tak jsem všechno urychlil. Navíc ulice byly úplně prázdné, nikde žádní lidi, krom pár bezdomovců a prakticky ani žádný provoz na ulicích.

Začal jsem tedy Katedrálou Panny Marie Andělské. Přišel jsem k bráně, zavřeno… Tak nic. Šel jsem dál k Music Center, pak Grand Parkem, kolem vypnuté fontány Arthura J. Will Memorial Fountain dolů k budově radnice. Večer je hezky nasvícená. Aspoň něco.

Globus v budově Los Angeles Times jsem nestihl, ale aspoň jsem se svezl nahoru i dolů s Angels Flight Railway. V horní části se ocitneš na náměstí pod mrakodrapy. Třeba Bank of America, U.S. Bank Tower a další. 

Pak už jsem došel jen na náměstí Pershing Square, ještě se pokochal výhledy na mrakodrapy a ještě víc vyhladovělý sedl na metro zpět do Hollywoodu, Dost mě překvapilo, že jsem v downtownu nenarazil ani na žádný fastfood. Tak mě zachránil aspoň otevřený McDonalds v Hollywoodu. 

Den pátý (26. prosince 2023)

Můj poslední den v Los Angeles. O půlnoci mě čeká odlet z LAX do Newarku v New Yorku. Schválně jsem si vybral takhle večerní let. Přidá mi den navíc v LA a v New Yorku přistanu ráno. Takže i tam budu mít „den navíc“.

Stihnout všechno, co jsem nestihl

Check-out z hotelu jsem měl v 11 hodin. Dost času na to se ještě podívat po Hollywoodu, dokoupit nějaké suvenýry, naposled si užít Chodník slávy a nasát místní atmosféru. Když o tom teď píšu, tak musím říct, že mi LA a Hollywood asi tak trochu přirostly k srdci a fakt se mi tady líbilo.

Ale, do půlnoci čas, co se dá ještě stihnout? Z hotelu jsem klidnou procházkou vyrazil na metro. Vůbec se mi nechtělo, hvězdy na chodníku jsem si fakt zamiloval. Tak jsem to vzal na vzdálenější zastávku. Tu atmosféru se mi nechtělo opouštět. I když jsem cestou minul stanové městečko bezdomovců, tak to tady pro mě bylo nezapomenutelné.  

Bezdomovce jsem tady potkával, je jich v LA hodně a na dost jich narazíš na turisticky známých místech. Nejvíc asi právě tady na Chodníku slávy. Podle videí, co jsem viděl před cestou, jsem čekal, že tady o ně budu neustále zakopávat a někteří z nich budou pomalu walking dead. To se ale naštěstí nijak nenaplnilo. Vůbec mi to tady nekomplikovali a vlastně to nebylo nic, co by mi kazilo dovolenou nebo nějak obtěžovalo. 

Zažít pravé Mexiko

Metrem jsem pak dorazil opět do Union Station, prošel nádražím jako předchozí den a znovu jsem šel do Olvera street.

Večer tu byl klid, nikde nikdo, ale druhý den odpoledne to tady žilo. Na náměstí živá hudba, lidé tancovali, užívali si krásný den. Naproti pak celá ulice plná mexických stánků. Podíval jsem se, co se tady nabízí, hodil pár centů do Studny přání (ale asi to bylo málo, protože na splnění pořád čekám), dal jsem si jídlo ve vyhlášeném stánku na kraji tržiště (ve frontě jsem strávil asi 20 minut), ale jídlo stálo za to. Na pohled nic moc, ale chuť boží. 

No a jak čas ubíhal, tak pomalu nastal čas vyrazit na letiště. Opět autobusem FlyAway, který mi zastavil až před terminálem. Na letišti jsem jen odevzdal kufr, prošel pasovou kontrolou a už jen čekal na let do New Yorku.

Užít si Los Angeles

Musím říct, že celé Los Angeles jsem si užil přesně tak, jak jsem si naplánoval. Původní očekávání, kdy bude LA plné bezdomovců, feťáků a budu se bát vyjít na ulici a cestovat s MHD se vůbec nenaplnila. Naopak. Celou dobu jsem se všude cítil bezpečně a nenarazil jsem na žádný problém. Možná to bylo i tím termínem, kdy jsem tady byl, možná to tak je i normálně. To ale zjistím snad zase někdy příště. 

Jestli s návštěvou Los Angeles váháš, tak neváhej. Podle mě stojí za návštěvu a je tady spousta míst a turistických atrakcí, které tě nadchnou. 

Klidně mi napiš, rád dám ještě víc detailů a zašlu svého průvodce. Jsou tady i další místa, o kterých tady nepíšu a které jsem sám nestihl a na ně se těším zase příště.

Fotogalerie

Praktické tipy pro cestu do Los Angeles

Aby tě při cestě do LA nic nepřekvapilo, dal jsem dohromady pár tipů, které ti při plánování určitě pomůžou. 

ESTA

Než do USA vyrazíš, musíš mít vyřízené vízum – ESTU. Předkládá se už při nástupu do letadla. Zařídíš si ji jednoduše, přímo na oficiálních webových stránkách. Cena za vyřízení je $21. Dej pozor na různé zprostředkovatelské stránky, které si účtují mnohem více jenom za to, že jdeš přes jejich web, kde slibují vyřízení. 

Jediné oficiální stránky tedy jsou https://esta.cbp.dhs.gov/. Pro vyřízení potřebuješ platný pas s čipem, e-mailovou schránku a platební kartu umožňující platby přes internet. Pas bude potřeba vyfotit a vložit jeho fotku přímo do žádosti.

V žádosti pak vyplňuješ své osobní údaje, informace o cestě, musíš vyplnit i údaje o místu prvního ubytování, a další obecné otázky. 

Na závěr zaplatíš platební kartou a počkáš na vyhodnocení. Výsledek ti pak dorazí do několika dní do tvé e-mailové schránky. Schválená ESTA pak má platnost dva roky.

Schválenou ESTU si vytiskni, budeš ji potřebovat už na letišti při odletu do USA.

Jak se dostaneš do Los Angeles

Z Prahy se do Los Angeles dostaneš s několika leteckými společnostmi. Pokaždé záleží spíš na tom, kde chceš přestupovat a jak dlouho chceš strávit na cestě. 

Já si lety vybírám na Google Flights, kde si najdu právě leteckou společnost, přibližný termín a samotné letenky pak koupím na stránkách aerolinek. Nikdy ne přes prostředníky

V mém případě jsem si vybral Turkish Airlines s přestupem v Istanbulu. Trochu nešikovně jsem tam čekal přes noc, ale dalo se to zvládnout. Moje trasa byla Praha – Istanbul – Los Angeles a poté New York – Istanbul – Praha. Letenka vyšla na 14.277 Kč, a to včetně dvou 23kg odbavených kufrů (využil jsem jeden).

Termín od 22.12.2023 do 5.1.2024 jsem kupoval už v polovině května 2023.

Při cestě do USA se ti pravděpodobně nepodaří u aerolinek dokončit celé online odbavení. Je to právě proto, že je potřeba předložit vyřízenou ESTU. Mě se podařilo při odbavení zarezervovat sedadla v letadle a letenky jsem pak dostal až u odbavení na přepážce.

Let do Istanbulu trvá necelé tři hodiny, do Los Angeles pak 14 hodin.

Imigrační pohovor

Jakmile přiletíš, projdeš letištní halou a dostaneš se k pasové kontrole, kde tě čeká krátký pohovor s imigračním úředníkem. Nelekni se, pokud tě pošlou do fronty mezi US Citizens, jako se to stalo mě. Nevadí, že nejsi obyvatel USA, prostě když je fronta, využijí volné přepážky i tady.

Samotný pohovor s imigračním úředníkem není nijak náročný. Základem jsou pořád stejné otázky:

  • Jak dlouho budu v Los Angeles?
  • Co mám v LA v plánu?
  • Co konkrétně chci vidět?
  • Co chci vidět v New Yorku?
  • Mám zpáteční letenku? (dobré je ji ukázat)
  • Kde budu bydlet, jaká je adresa hotelu? (také je dobré ukázat rezervaci)
  • S kým letím?
  • Letím za někým?
  • Proč letím sám?
  • Kde pracuju?
  • Na jaké pozici a jak dlouho?
  • Kolik mám k dispozici peněz?
  • Dovážím nějaké jídlo?

Pak už jen odevzdat otisky prstů a Welcome to the United States of America.

Cesta z LAX do centra Los Angeles

Dostat se z letiště do centra Los Angeles je fakt jednoduché. K Union Station a do Van Nuys jezdí autobusy FlyAway. Zastavují rovnou před terminálem, takže ti stačí vyjít ven, rozhlédnout se a doslova ujít pár kroků k modrému sloupku, odkud autobus odjíždí. 

Každý autobus je označený cedulí označující cílovou zastávku, obě linky jezdí ze stejných míst.

Cena jednosměrné jízdenky je $9,75. Jízdenka se dá koupit a před nástupem aktivovat v aplikaci FlyAway Bus Ticket, druhou možností je zaplacení cesty při vystupování na místě. 

Při nástupu do autobusu řidič jízdenku nekontroluje ani neprodává, vše probíhá až při výstupu. Tady buď pípneš QR kód jízdenky na čtečku, nebo platební kartou cestu zaplatíš na terminálu, se kterým bude u výstupu čekat personál.

Cesta z letiště trvá zhruba hodinu. V závislosti na provozu na dálnici. Stejně to pak funguje s cestou na letiště.

Autobus odjíždí ze stejného místa, před nástupem řekneš, ze kterého terminálu nebo se kterou společností letíš, personál ti označí kufr, uloží ho a tentokrát si jízdenku koupíš už před nástupem (nebo načteš QR kód z aktivované jízdenky v aplikaci). 

Na letišti pak autobus projíždí kolem všech terminálů a zastavuje u každého, kde chce někdo vystupovat. Bezvadné.

Autobusy jezdí z Los Angeles International Airport (LAX) do Union Station každou půl hodinu v době od 5:40 ráno do 1:10 v noci, opačným směrem pak od 3:00 do 23:30 (jízdní řád najdeš tady), do Van Nuys pak po 20 minutách po celý den (jízdní řád najdeš zde).

Pro cestu z letiště můžu jen a jen doporučit. Autobus je pohodlný, rychlý a v neposlední řadě i poměrně levný.

Jak funguje MHD v Los Angeles

Popravdě, do LA jsem odjížděl s pocitem, že mě tady bude čekat snad nejhorší MHD na světě. Bude plná bezdomovců, feťáků, bude to tam smrdět, autobusy budou jezdit pozdě nebo vůbec, místní MHD nevyužívají a jezdí jenom auty. Jestli se chceš v LA někam dostat, půjč si auto…. to všechno jsem se o MHD v LA dočetl a rovnou musím říct, že to není tak úplně pravda.

Jak funguje MHD v Los Angeles ve skutečnosti?

Zorientovat se v systému MHD a hlavně v autobusech se při pohledu na mapu celého systému může zdát opravdu těžké. Zvlášť díky tomu, že LA je vlastně velký okres, ve kterém je vedle sebe několik samostatných měst. Tato města mají často ještě svůj systém MHD.

Na místě a s Google maps to ale opravdu není nic těžkého.

Po příjezdu na Union Station jsem si koupil TAP kartu za $2, na kterou jsem dobil kredit $15 a mohl jsem vyrazit do metra. Karta se přikládá vždycky při vstupu do metra nebo autobusu, jedna jízda stojí $1,75, denní limit je $5. Pokud tedy v rámci jednoho dne projezdíš $5, další jízdy už neplatíš.

Detaily MHD najdeš na stránce  https://www.metro.net/.

Metro i autobusy byly z mého pohledu poměrně čisté, ve stanicích metra jsem pokaždé narazil na ochranku. Jakmile ve vagonu někdo vykřikoval, hned tam na něj naběhli. Jasně, občas tam cestoval nějaký bezdomovec, nebo někdo mimo sebe, ale nebylo to nic, co by mě nějak obtěžovalo. Ani jsem nemusel přecházet do jiného vagonu. V autobusech také žádný problém. Ani žádné zpoždění, což ale přisuzuju Vánocům, kdy bylo na silnicích fakt prázdno. 

Cestoval jsem i po setmění a v noci a ani v tuto dobu mi nepřišlo, že by to bylo nějak nebezpečné. Dokonce jsem se během jednoho dne dostal autobusem z Hollywoodu přes Beverly Hills a Santa Monicu do Malibu a zpět. Což podle časové osy od Google maps bylo 72 Km v autobuse s časem jízdy 3 hodiny a 17 minut. A to celé za $5.  

Jak najít trasu

Já osobně využívám aplikaci Google maps. Funguje jednoduše. Zadáš místo, kam se chceš dostat, zvolíš, že chceš využít MHD a mapy tě spolehlivě dovedou na zastávku, dokonce zvolí správnou stranu ulice, ukáží ti linku autobusu, do které máš nastoupit, čas odjezdu i příjezdu a ukazují i zastávky, kterými cestou projíždíš. 

Co se mi osvědčilo, když mi mapy našly trasu asi se třemi přestupy, hledat z jiné ulice. Najednou jsem měl spoj bez přestupu. Také jsem si dával pozor, abych jezdil s jedním provozovatelem a neplatil nic navíc. V Google maps v detailu cesty provozovatele vidíš – já využíval LACMTA.

Aby všechno fungovalo, je potřeba mít přístup k internetu. Já osobně využívám aplikaci Airalo, kde si zaplatím datový balíček, nainstaluju eSIM. Tu pak využívám pro data, na volání mi případně zůstává dostupné moje číslo. Pokud chceš Airalo využít, pro první nákup použij slevový kód stanis0407 a ušetříš $3, které mi za doporučení Airalo připíše také (díky).

Kde se ubytovat

Moje rada je, obecně pro jakékoliv cestování, bydli poblíž míst, které chceš v dané destinaci navštívit.

Já jsem měl předem vyhledané místa, které chci vidět, díval jsem se taky, jak se k nim dostanu pomocí MHD a od toho se odvíjelo místo místo pro ubytování.

Pro Los Angeles mi nejlíp vyšel Hollywood, a podle ceny pak Motel 6. Pokud nemáš na ubytování velké nároky, nepotřebuješ ani snídani, pak můžu jenom doporučit. Byl jsem tu spokojený a pokud se do LA někdy podívám znovu, bude to moje první volba. 

Proč byl Hollywood (respektive Motel 6) pro mě nejlepší? Bylo to díky vzdálenosti k místům, které jsem chtěl navštívit:

  • Chodník slávy – 1 minuta
  • Warner Bros. Studios – 40 minut autobusem
  • Universal Studios – 20 minut metro + chůze
  • Griffith park – 20 minut autobus + chůze 
  • Downtown – 20 minut metrem
  • Beverly Hills – 40 minut autobus + chůze
  • Santa Monica Beach – 70 minut autobus + chůze

Jak sestavit itinerář

Já jsem chtěl v Los Angeles vidět co nejvíc, proto jsem si itinerář poměrně naplnil. Samozřejmě jsou místa, která jsem nestihl a těším se na ně někdy příště.

Moje rada je, a já to vždy tak dělám, že si nastuduju různé články, tipy, průvodce z internetu, projdu fotky a v Google maps si vytvořím novou cestu, do které si tato místa přidávám. 

V mapě pak jednoduše vidím, která místa jsou poblíž sebe a dají se pak stihnout v rámci jednoho dne. Připočítám přejezdy, přidám další místa a je to.

A pokud se ti s tím nechce takhle dělat, napiš si o mého průvodce, kterého jsem si připravil pro svoji cestu. Pošlu ho zdarma, i když si myslím, že cenu alespoň kafe ve Starbucks určitě má:) Formulář pro objednání najdeš na této stránce.

Ceny v Los Angeles a na kolik mě to tady celé vyšlo

Nepřepočítávej ceny na koruny, nebo se z toho zblázníš:) Fakt. Ceny v Los Angeles jsou vyšší než v ČR, za meníčko u McDonalda tady dáš mnohem víc než doma. Hold, taková je Amerika. Moje výdaje:

  • $442 hotel
  • $40 MHD (vč. cesty z letiště)
  • $70 vstupné Warner Bros. Studios
  • $140 vstupné Universal Studios
  • $200 jídlo (většinou fastfood, Starbucks)
  • $60 suvenýry
  • $11 Uber

Celkem tedy skoro $1000. Ale stálo to za to…