Cesty do USA, ESTA – Cestovatelské tipy

Cesty do USA

Od roku 2008 je ČR zařazena do bezvízového styku Spojených států amerických. Nemusíš si tedy pro cestu do USA vyřizovat vízum (až na výjimky), ale stačí ti vyplnit registrační formulář ESTA. Registraci potřebuješ nejen při leteckých cestách, ale i při překročení pozemní hranice (například mezi Kanadou a USA) a při cestách po moři.

ESTA

Vyřízení je jednoduché. Registrační formulář najdeš na stránce https://esta.cbp.dhs.gov/. Je to jediná oficiální stránka, nikde jinde si ESTU nevyřizuj. Na internetu můžeš narazit na spoustu podvodných stránek, které ti vyřízení ESTY slibují – ty nikdy nevyužívej. Naúčtují si extra poplatek za zprostředkování. Registraci je doporučováno provést nejpozději 72 hodin před cestou. Schválená ESTA má platnost dva roky (nebo do změny údajů – např. výměna pasu, změna jména) a aktuálně se za ni platí $21.

Pro vyřízení potřebuješ vlastní platný biometrický pas, e-mailovou schránku a platební kartu umožňující platby přes internet. Pas budeš muset vyfotit a jeho fotku budeš vkládat přímo do žádosti.

V žádosti pak vyplňuješ své osobní údaje, informace o cestě, musíš vyplnit také místo pobytu a adresu prvního ubytování. Následují také obecné dotazy k předchozímu cestování. V závěru formuláře pak zaplatíš platební kartou a počkáš na vyhodnocení.  Výsledek ti pak dorazí do několika dní do zadané e-mailové schránky. 

Schválenou ESTU si vytiskni. Budeš ji potřebovat už při odbavení na letišti před nástupem do letadla a také po příletu do USA.

V rámci bezvízového programu a s elektronickou registrací ESTA můžeš na území USA pobývat za účelem obchodní cesty nebo turistiky maximálně 90 dní. Prodloužení v rámci bezvízového styku (s ESTA) není možné.

Kdy ESTA nestačí a musíš požádat o vízum

Pokud jsi kdykoliv po 1.3.2011 navštívil KLDR, Irák, Írán, Jemen, Libyi, Somálsko, Syrii nebo po 12.1.2021 Kubu, pak je potřeba si požádat o vízum na Velvyslanectví USA v Praze. A to i v případě, kdy máš platnou ESTU.  

Informace o podmínkách získání najdeš také na stránce https://travel.state.gov/content/travel.html nebo na webových stránkách Velvyslanectví USA v Praze https://cz.usembassy.gov/. Pomůžou ti také stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR https://mzv.gov.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/severni_amerika/usa/cestovani/visa.html.

Pohovor s imigračním úředníkem

Samotná schválená ESTA není zárukou vpuštění na území USA. O povolení vstupu na území USA rozhoduje příslušný pracovník Úřadu pro cla a ochranu hranic v místě vstupu na území USA. Jakmile vstoupíš do USA, čeká tě tedy ještě pohovor s imigračním úředníkem. Pokud úředník zamítne vstup na území USA, neexistuje možnost odvolání a vrátí tě zpět do destinace, odkud jsi přicestoval.

Samotný pohovor s imigračním úředníkem není nijak náročný. Základem bývají stejné otázky. Já jsem pohovor absolvoval v Los Angeles a padly tyto otázky:

 • Jak dlouho budu v Los Angeles?
 • Co mám v LA v plánu?
 • Co konkrétně chci vidět?
 • Co chci vidět v New Yorku?
 • Mám zpáteční letenku? (dobré je ji ukázat)
 • Kde budu bydlet, jaká je adresa hotelu? (také je dobré ukázat rezervaci)
 • S kým letím?
 • Letím za někým?
 • Proč letím sám?
 • Kde pracuju?
 • Na jaké pozici a jak dlouho?
 • Kolik mám k dispozici peněz?
 • Dovážím nějaké jídlo?
Pak už jen odevzdat otisky prstů a Welcome to the United States of America.