Mobilní data v zahraničí, Airalo – Cestovatelské tipy

Mobilní data v zahraničí

Osobně si cestování bez mobilního telefonu a mobilních dat nedokážu moc představit. Ať už pro využívání mapy a navigace, nebo pro spojení s rodinou či sociální sítě. 

Státy Evropské unie + Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Velká Británie

V rámci EHP (státy Evropské Unie + Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Velká Británie) je to jednoduché. Tady využíváš služby jako doma. Tedy volání, SMS i data. Pro data v roamingu může mít každý operátor pro každý tarif jiný limit, Nicméně, stačí si u operátora ověřit, jaký limit máš k dispozici a můžeš vyrazit na cestu. Nemusíš se při využívání služeb bát, že pak zaplatíš majlant.

Ostatní země světa

Mimo Evropský hospodářský prostor (EHP) je to už s daty, voláním i SMSkami trochu komplikovanější a dražší. Jedná se o druhou a třetí roamingovou zónu, a proto jsou i ceny úplně v jiné dimenzi. 

Častokrát narazíš na doporučení, koupit si na letišti místní SIM kartu a využívat ji. Určitě to není špatný nápad, nicméně pak nemáš dostupné své telefonní číslo. Pro někoho může ale tato cesta být snazší. Ale běhat po obchodech a shánět a řešit data, to není nic pro mě.

Doba pokročila a telefony místo klasické SIM karty využívají eSIM. Nabízí se tedy různé aplikace, ve kterých si jde právě datovou eSIM pořídit a nainstalovat do telefonu. 

Aplikace Airalo

Velmi dobré zkušenosti mám s aplikací Airalo. Stačí si ji stáhnout a nainstalovat do telefonu z oficiálních marketů (Google Play, App store), udělat krátkou registraci, přidat platební kartu a můžeš nakupovat datové eSIM z celého světa.

Pokud chceš ušetřit, použij při prvním nákupu slevový kód STANIS0407. Ušetříš 3 dolary z jakéhokoliv balíčku a Airalo je pak připíše i mě (děkuju).

Jak to funguje

Jednoduše. Stačí číst a aplikace tě sama provede nákupem i zprovozněním eSIM. Výhodou také je, že si eSIM můžeš koupit a nainstalovat už doma. Balíček pak začne běžet až od doby, kdy se v zahraničí připojíš do sítě.

  1. Vybereš zemi, do které cestuješ.
  2. Zvolíš datový balíček, který ti bude nejvíc vyhovovat. Vždy se dívej na velikost datového balíčku a jeho platnost.
  3. Klikni na Koupit teď a zobrazí se ti detail balíčku a pak také možnosti, kterými jde balíček v průběhu využívání navyšovat, pokud bys základní data vyčerpal.
  4. Přečti si také Další informace, kde se dozvíš detaily balíčku, kde ho můžeš využívat, v jaké síti a i případně to, co bude potřeba udělat (například ověření totožnosti v některých zemích).
  5.  Vybraný balíček kup kliknutím na tlačítko Koupit teď a zaplať ho platební kartou.
  6. Dál pozorně čti vše, co ti aplikace píše. V dalších krocích tě navede na instalaci eSIM a nastavení telefonu. Obvykle budeš v nastavení vypínat datový roaming u svého telefonního čísla, zapínat ho u nově koupené eSIM. V nastavení mobilních dat budeš volit, která eSIM se má využívat pro volání, SMS a která pro data. A možná budeš muset v nastavení telefonu upravit názvy přístupových bodů pro novou eSIM. Ale k tomu všemu tě aplikace sama navede. Vše je popsáno v češtině.
  7. Po instalaci pak přímo v aplikaci vidíš, jak eSIM využíváš, kolik váš vyčerpaných dat a kolik ti ještě zbývá.

Díky eSIM z Airala využíváš data v zahraničí právě na této eSIM a tvé české číslo je pro hovory a SMS zprávy i nadále dostupné. Nicméně, ve druhé a třetí roamingové zóně bych pro volání i zprávy využíval spíš další aplikace. Například WhatsApp či Instagram, kde se dá jednoduše volat i psát přes datový balíček.