Užitečné aplikace
V dnešní době mobil a aplikace značně usnadňují cestování po celém světě. Dokáží zabavit na letišti a v letadle, navedou tě na správná místa, vyřešíš rezervace, objednáš si taxíka, zaplatíš. Prostě máš všechno neustále po ruce. Bez jakých aplikací se já neobejdu, a které doporučuju?
Data v zahraničí
Kromě Wi-Fi v hotelech a restauracích, je pro mě už takový základ mít mobilní data i v zahraničí. Hlavně pak kvůli online navigaci, sociálním sítím atd. Nekupuju zahraniční SIM na místě, ale využívám aplikaci Airalo (když při prvním nákupu zadáš promo kód stanis0407, dostaneš 3 dolary slevu). Jak funguje, popisuju v samostatném článku. V marketech se pak dají najít i další aplikace, které fungují na stejném principu, například Nomad.
- Airalo (Google Play, App Store)
- Nomad (Google Play, App Store)
Doprava a ubytování
Asi nemusím říkat, že navigace ti pomůže najít jakékoliv místo, kam se chceš dostat. A to nejen autem, ale i pěšky. Dokonce si můžeš vyhledávat turistické mapy, cyklotrasy nebo třeba MHD. Navíc si můžeš v aplikacích stáhnout i offline mapy, které se můžou hodit, když nebudeš mít mobilní data, nebo budeš někde na konci světa. Ve městech se ti pak budou hodit také taxislužby. Pro hledání ubytování, případně ukázání rezervace na místě pak aplikace třeba booking.com a airbnb.
Když někam letím, tak si pak před cestou stahuju aplikace leteckých společností, se kterými poletím a pak taky aplikace místních dopravců, které se můžou hodit.
- Google Maps (Google Play, App Store) – mapy, navigace
- mapy.cz (Google Play, App Store) – mapy, navigace
- Waze (Google Play, App Store), navigace
- Uber (Google Play, App Store) – taxislužba
- Booking (Google Play, App Store) – ubytování
- Airbnb (Google Play, App Store) – ubytování
Volný čas
Existuje spousta možností, jak se můžeš zabavit třeba při čekání na let nebo v letadle. Ať už jsou to různé hry, streamovací služby nebo třeba online televize či jejich videotéky. Většina z nich nabízí možnost uložit si filmy a seriály offline, což se do letadla určitě hodí. Stejně tak hudba ve Spotify. U online televizí záleží, kde se budeš pohybovat, většinou fungují jen v rámci EU. Jasný, za všechny tyto služby se platí nějaký měsíční poplatek, ale nemusíš u něj zůstat na pořád. Můžeš každou využít třeba jen na měsíc a pak v předplatném nepokračovat.
- Netflix (Google Play, App Store)
- HBO Max (Google Play, App Store)
- Disney + (Google Play, App Store)
- Vodafone TV (Google Play, App Store)
- O2 TV (Google Play, App Store)
- Spotify (Google Play, App Store)
Peníze
I na cestách se vyplatí mít přehled o svých penězích. Já osobně využívám několik účtů a několik karet. Kdyby se něco přihodilo, ať mám rezervu a zálohu. Proto kromě aplikace k běžnému účtu využívám i Revolut, kterým v zahraničí platím. A to hlavně z toho důvodu, že má výhodnější kurzy a mám tady jen tolik peněz, kolik potřebuji.
- Mobilní bankovnictví
- Revolut (Google Play, App Store)
Místní aplikace
Před cestou si vždycky rovnou stahuju i aplikace, které budu na místě potřebovat. Dám příklad na Los Angeles a New Yorku.
V LA jsem se chystal do Universal Studios, tak jsem si rovnou stáhl aplikaci Universal CA. Věděl jsem, že z letiště pojedu autobusem FlyAway, tak jsem si připravil aplikaci FlyAway, kde se dá koupit jízdenka.
To samé v New Yorku. Kupoval jsem si CityPass, tak jsem si našel aplikaci My CityPASS a v ní jsem pak řešil všechny rezervace a ukazoval QR kód při všech vstupech. Do ubytování v New Jersey jsem jezdil autobusem, tak jsem si stáhl aplikaci NJ Transit a v ní kupoval všechny jízdenky.
Z LA do New Yorku jsem letěl s United Airlines, tak jsem v jejich aplikaci udělal odbavení před odletem a dokoupil kufr (ten se totiž nedá zaplatit rovnou s nákupem letenky).