Rezervace ubytování
Rezervace ubytování není žádná velká věda. Je dostupných plno internetových stránek, kde se dá kvalitní ubytování zajistit. Na co si ale dát pozor?
Kdy rezervovat ubytování
Vždycky když si plánuju nějakou cestu, nejdřív hledám letenky a pak zjišťuju ceny ubytování v dané destinaci v termín, kdy sem chci přibližně letět. A to ještě předtím než cokoliv koupím. Proč?
Je to jednoduché. Může se totiž stát, že sice seženu super extra levné letenky na nějaké skvělé místo, ale s ubytováním to bude horší. Nebude dostupné v místech, kde bych si představoval, nebo bude stát majlant. A to jsou pak i ty parádní letenky víš k čemu….
Takže jednoduchá rada. Nic nekupuj, dokud si všechno nezjistíš. Naklikat a zaplatit je pak už jednoduché.
Kde rezervovat ubytování
Stránek na internetu, které nabízí rezervace hotelů po celém světě, by se dalo najít nespočet. Osobně ale využívám pravděpodobně ty nejčastější – booking.com a airbnb.com. Mám s nimi dobré zkušenosti, a to jak s rezervací, platbou, tak vrácením peněz při zrušení ubytování. A i když jsem s bookingem řešil jedno vracení peněz z důvodu storna hotelem delší dobu, zákaznický servis bookingu nakonec vše dokázal vyřešit k mé spokojenosti.
V jaké lokalitě ubytování rezervovat
I tady přidám vlastní zkušenost. Já nechci ztrácet čas zbytečným přejížděním a dojížděním a navyšovat si tak náklady. Proto ještě předtím, než si ubytování rezervuju, tak si zjistím, co chci v dané lokalitě vidět a kam se chci podívat. Častokrát si ta místa vyznačím přímo v Google Maps a ubytování pak cílím poblíž těchto míst.
Výhodou pak je, že častokrát nemusím řešit MHD, můžu do ubytování přijít pěšky atd.
Je ale taky dobré si danou lokalitu zkusit vygooglit a mrknout, jestli není v nějaké nebezpečné čtvrti, čtvrti plné narkomanů nebo bezdomovců.
Jaké ubytování vybírat
To už záleží jenom na tom, jaké pohodlí potřebuješ. Popřemýšlej vždycky nad tím, kolik času tady budeš trávit. Já osobně mám ubytování doslova jen na přespání. Proto si nepotrpím na žádný luxus, za který bych připlácel. Ani moc neřeším, jestli je ubytování s jídlem nebo bez. I když snídaně jsou fajn. Pokud plánuješ poznávání města/okolí, pak asi nebudeš do hotelu běhat na oběd, že jo.
Co ale doporučuju, přečti si recenze. A to nejen na stránkách, kde děláš rezervaci. Vybraný hotel si najdi třeba na mapách, tripadvisoru nebo kdekoliv jinde a podívej se na nejnovější recenze. Častokrát se ubytování na rezervačních stránkách tváří, že je fajn, ale pak v recenzích objevíš nejrůznější hrůzy, které tě odradí.
Také si před rezervací rozmysli, jestli náhodou nebudeš potřebovat řešit storno rezervace. Častokrát je ubytování bez možnosti storna levnější, ale častokrát se taková sleva nemusí vyplatit. Záleží na tobě. Můžeš vybírat i podle toho, zda je potřeba zaplatit celé nebo část ubytování už při rezervaci, nebo později, případně až na míst. Opět, co ti vyhovuje. Já osobně nemám problém ani s tím, zaplatit rovnou při rezervaci. Ale každý hotel to má jinak a pokud nemusím platit hned a stačí až na místě, je to pro mě určitě lepší.
Při vybírání hotelu si dej pozor na skryté poplatky. Třeba v New Yorku můžeš narazit na tzv. rezortní poplatek (rezort fee), který je 25 dolarů/den. Začaly si ho účtovat hotely, které leží v lukrativních lokalitách (třeba na Times Square). Skrytě tak navyšují cenu za ubytování, aniž by to bylo vidět na bookingových stránkách. Tuto platbu chtějí až na místě. A také pozor na vratnou zálohu, kterou po tobě mohou na některých místech také chtít.
Co se mi osvědčilo
Na závěr mám ještě pár tipů, které mi dost pomohly vyřešit některé situace.
Rozdělení ubytování
Když jsem byl přes Vánoce a Nový rok v New Yorku a hledal jsem ubytování, tak na celých 10 nocí jich na bookingu bylo jenom pár a cenově začínaly hodně nad 45.000 Kč. Na jiných stránkách to nebylo o moc lepší a airbnb bylo nepoužitelné – NY zrovna zavedl nový zákon, který airbnb reguluje.
Takže jsem hledal dvě ubytování, každé na polovinu nocí. A najednou byla nabídka mnohem širší. Navíc i ubytování, které bylo od 1. ledna bylo mnohem levnější. Využil jsem tady airbnb v New Jersey, které ale bylo jen 8 minut autobusem z Manhattanu a pak ubytování přímo na Manhattanu na 34. ulici. A místo 45.000 Kč jsem zaplatil kolem 24.000 Kč.
Screenování korespondence
Stalo se mi také, že mi hotel z bookingu zrušil ubytování právě kvůli novému zákonu v New Yorku. No a díky tomu, že mi neprošla platba přes booking a platil jsem přes platební bránu hotelu, kterou mi v soukromé zprávě hotel poslal. Po zrušení ubytování ze strany hotelu se moc neměli k vracení peněz. Booking mě odkazoval na hotel, hotel zase na booking. Hotel nakonec přestal úplně odpovídat.
Všechny konverzace jsem si ale pro jistotu screenoval a ukládal. Když uplynula měsíční lhůta pro vrácení peněz, použil jsem všechny screeny při reklamaci na bookingu (spolu s výhružkou, že budu vrácení peněz řešit s bankou a žádat o storno platby). Vyřešeno pak bylo během tří dní. Z toho vyplývá ponaučení.
Neplať rezervace mimo stránky, kde děláš rezervaci.
Pokud platíš za ubytování předem, plať přímo přes portál, kde rezervaci děláš. Takže pokud děláš rezervaci na bookingu, plať přes platební bránu bookingu. Předejdeš tak možným problémům, které popisuju třeba výše.