Lefkada: To jsou nádherné pláže a azurové Jónské moře

Lefkada, Porto Katsiki

Lefkada je řecký ostrov v Jónském moři, který tě překvapí nádhernými plážemi a blankytně modrým mořem. Já jsem byl z ostrova hodně překvapený, protože tak nádherné pláže a takovou pohodu jsem vážně nečekal.

Ráj. to je Lefkada

Jestli se chceš na dovolené jen válet a užívat si pláže, Lefkada je tou správnou volbou. Najdeš jich tady celkem 117 kilometrů a tak můžeš zkusit každý den jinou. Na podzim navíc skoro bez lidí.

Které pláže jsou ty nejhezčí a nesmíš je v žádném případě vynechat? 

Pláže

Když mrkneš do průvodce nebo si vygooglíš pláže na Lefkadě, dočteš se o tom, že jsou tady oblázkové pláže. Zní to hezky, vznešeně, že? Představuješ si, jak budeš chodit v krásných kamíncích, které jsou zakulacené a vyhlazené od mořského příboje, jsou příjemné na dotek a úplně se na ně těšíš. Konečně pláže, kde nebudeš mít všude písek, nebudeš si při každém mazání opalovacím krémem dělat zároveň peeling. Konečně pláž, kde ti nebude vadit, že na ní nebude sprcha nebo aspoň kohoutek s vodou, protože nebudeš odcházet polepený pískem. Nebudeš vozit hromadu písku v autě… No sen.

No, a pak na tu pláž přijdeš. Najednou zjistíš, že ty vznešené oblázky, na které se tak moc těšíš, jsou malé nepříjemné (slušně řečeno) kamínky, které tě při každém kroku píchají do chodidel. 

Že se v nich nedá skoro chodit a když se snažíš vyjít z vody, tak při každém kroku vypadáš doslova jako retard. 

Že se při každém kroku ksichtíš a modlíš se, abys už dorazil na deku. Jo, oblázková pláž… ale aspoň nemáš všude na sobě ten písek, že…

Lefkada

Na rovinu ale. Lefkada má tak krásné a zajímavé pláže, že na oblázky kašleš a každou pláž si užiješ a zamiluješ. Pořád si můžeš koupit boty do vody, které to dost vyřeší. A slunečník, ten si kup taky, hodí se.

Porto Katsiki

V jižní části ostrova, na západním pobřeží leží pláž Porto Katsiki. Pro mě number one z celé Lefkady. Dostaneš se sem klikatou úzkou cestou, auto zaparkuješ na parkovišti, které je hned nad pláží. Je docela prostorné, parkovné přijatelné (5 EUR v roce 2021). 

Než půjdeš dolů na pláž, skoč na vyhlídku, která je hned u parkoviště. Možná budeš muset přeskočit pásku, ale ten pohled ti nesmí uniknout.

Celá pláž jak na dlani. Azurově modré moře, útes nad pláží. Wow. V předraženém stánku si můžeš nebo nemusíš nakoupit a pak už jen pár schodů a jsi na pláži. Za vstup se nic neplatí.

Pláž leží pod bílým útesem, který celé odpoledne odráží slunce, na stín tady nenarazíš. Jestli nechceš být na škvarek, slunečník je dobrá volba (dá se sehnat třeba za 10 EUR, ale samozřejmě ne tady v tom stánku, tam bude dražší).

Hlavně se s ním pak netahej do letadla. Nech ho klidně v hotelu, třeba ho využije někdo další. Nebo se v hotelu zeptej, třeba už ho tam někdo nechal a půjčí ti ho.

Když seběhneš schody na pláž, běž vlevo. Na pravou část připlouvají lodě a je tam víc lidí. Na levé straně budeš mít klid (alespoň na podzim tomu tak bylo).

Jestli máš odvahu, za „rohem“ je pak skrytá pláž, ale suchou nohou se tam nedostaneš. 

Moře je klidné, vstup do vody mírný, po oblázcích se nedá chodit… A voda, voda je příjemně vyhřátá a pocitově víc nadnáší. Takže si lehni na hladinu a relaxuj. 

Egremni

O zhruba 11 km výš se nad pláží Porto Katsiki rozléhá nekonečná pláž Egremni. Dočteš si o ní, že je to jedna z nejkrásnějších pláží na světě. Není to pro mě sice Top Lefkady, ale souhlasím.

Nad pláží se tyčí 200 metrů vysoký útes. Na jeho okraj vede silnice a teď by tady měly být dvě (placené) parkoviště. Jedno nové ve spodní části a druhé v lesíku vzdáleném zhruba 1,4 km. Nic, co by se nedalo zvládnout pěšky. 

V roce 2021 ještě nebyla po zemětřesní otevřená silnice dolů, takže vím, o čem mluvím. Dolů je to easy. Nahoru, jo, to si zkus na sluníčku bez stínu. Nezapomenutelný zážitek (ironie).

Z vrcholu útesu vede na pláž jen jedna cesta. Respektive schodiště, které je doslova nalepené na útes. Nic pro slabé povahy.

Cestou dolů se kocháš výhledem na pláž a azurové moře, cestou nahoru se modlíš, aby už byl konec a byl to poslední schod. 

Pláž Egremni v roce 2015 poničilo zemětřesení a část útesu se sesunula. Někdo ale říká, že poté, co voda odplavila vše, co šlo, tak je pláž ještě hezčí, než bývala dřív.

Je vážně neskutečně krásná, 2 kilometry dlouhá a je na ní klid. A kdyby tu bylo hodně lidí (jakože na podzim nás tady bylo odhadem tak 20), tak si popojdeš, že jo.

Nečekej tady ale žádné zázemí. Jediný obchůdek je nahoře nad schodištěm. Nezapomeň si nakoupit, protože ty schody dvakrát nahoru jít fakt nechceš.

Ani tady není odpoledne prakticky žádný stín a sluníčko je tady silné. Zvlášť, když se i tady odráží od vápencového útesu. Ale voda je díky tomu vyhřátá a vstup do ní je mírný. Na nějaké velké vlny jsem tady nenarazil.

Megali Petra

Když pojedeš prstem po mapě o kousek dál nahoru a přeskočíš několik pláží, dostaneš se až na pláž Megali Petra. Další krásná a rozlehlá pláž, kde si můžeš užít své soukromí.

Také k této pláži se dostaneš autem, ale je to o něco větší dobrodružství. Není tady žádné parkoviště, takže jedeš po silnici a snažíš se dostat až na její konec. Ale přibývající parkující auta ti říkají, že se asi až na konec nedostaneš a budeš muset zaparkovat tam, kde bude kousek volného místa. Ale, čím níž zaparkuješ, tím bude tvá cesta snazší.

Na pláž vede vyšlapaná pěšina. Není moc dlouhá ani náročná. Pár kroků a jsi na pláži. Většina lidí daleko nedojde a rozvalí se hned na začátku pláže. Pokračuj ale dál a máš klídek zaručený.

Za kameny je navíc bezplavková zóna, takže jestli to tak máš rád/ráda, hurá sem. Nebo kamkoliv jinam, je to asi jedno. Když jsem tady byl já, lehl jsem před kameny, na pohodu a v okolí 100 metrů nikdo. A to jsou ty kameny tak fotogenické.

I tady je pláž plná oblázků, ale cestou k vodě narazíš i na písek. Jupíí, písek. Najednou z něj máš radost, ale než se k němu dostaneš… to je zase sprostých slov a nadávek. 

Cesta do vody pozvolná, jenom bacha, odpoledne přijdou vlny, tak to u kamenů může být i trochu nebezpečné. Slunečník už snad taháš všude sebou, tady taky na stín nenarazíš. Nezapomeň svačinu a vodu sebou, stánek tady žádný není

Milos (Mylos)

Z pláže Milos (někdy taky Mylos) jsem úplně unešený. Je to další dokonalá pláž na Lefkadě. Cesta na ni je trochu náročnější ale ta dokonalost je pak nádhernou odměnou. 

Autem se dostaneš do městečka Agios Nikitas. Tady musíš zaparkovat. Nesnaž se nikam odbočit nebo hledat zkratky na pláž. Nejsou.

I když by se mohlo zdát, že z hlavní cesty odbočíš někam do kopce, zaparkuješ a na pláž jen seběhneš. Ne, nejde to. Zaparkuj v městečku, jsou tam vyznačená místa na parkování a je zdarma. Jestli nemáš zásoby jídla a pití na celý den, tady si nakup. Na pláži už nic neseženeš. 

Cestu na pláž najdeš poměrně snadno. Z parkoviště jdeš na promenádu, která vede mírně dolů, ale bacha, vede k jiné pláži. Musíš tady po chvilce odbočit vlevo, nejdřív mezi domky a pak do lesíku.

Lesní cesta pak vede do ne úplně mírného kopce a pak zase dolů. Cesta ti zabere tak 15 minut. Na samém okraji lesíku se ti pak nabídne dokonalý pohled na celou pláž. 

Vyjdeš na kraji pláže, ale jestli chceš mít klid, tak tady nezastavuj a jdi dál směrem k útesu, který pláž obklopuje. Také tuto pláž vyhřívá celý den sluníčko a na zemi zase oblázky. Cesta do moře je mírná, vlny skoro žádné. Další ráj na Zemi.

Pefkoulia

V severní části západního pobřeží Lefkady narazíš na další populární pláž. Pefkoulia je poměrně dlouhá, pokrytá pískem s oblázky a také velkými balvany. Je (neoficiálně) rozdělná na plavkovou a nudistickou (gay) pláž. Ta je právě mezi těmi balvany vpravo, tedy v severnější části. 

Oproti ostatním plážím je tady ostřejší vstup do vody s větší hloubkou. Zkus si proto najít ideální místo pro vstup do vody a je fajn mít boty do vody. 

Já jsem tady měl „štěstí“ na větší vlny a v nich nějaké divné řasy. Koupání nic moc, ale to neznamená, že bych ti tuto pláž nedoporučil. Určitě se tady taky zastav.

Výhodou je parkoviště hned u hlavní silnice, kde je parkování zdarma. U pláže najdeš i několik malých kaváren, část pláže je vybavena lehátky a slunečníky a nachází se tady taky sprchy a WC.

Prostředí okolo pláže je hezké. Dokonce tady si můžeš lehnout mezi borovice (za kameny) do stínu, dá se tady tábořit, udělat si piknik a možná i přespat (to si ale před nocováním raději ověř).

Další zajímavá místa na Lefkadě

Pokud se nechceš celý týden jen válet na pláži, ale chceš poznat i něco víc, můžeš vyrazit za poznáním dalších krás ostrova. Ať už třeba stylem přijedeš-zaparkuješ-koukneš-jedeš, nebo turistikou ve zdejší přírodě. Aktivit tady můžeš najít víc než dost. I když já jsem jich v rámci válení moc nestihl (ale plán jsem měl – mrkni na seznam na mapy.cz). Cestu na pláž můžeš spojit s návštěvou majáku Akratas, zastávkou v městečku Vasiliki, kde je taky fajn pláž (písečná). Mezi další místa, které jsem měl na seznamu, ale zatím jsem je nestihl patří Archeologické muzeum Lefkady, kostel Agios Minas, hrad Agias Mavras, vodopády Dimosari, nejvyšší vrchol Stavrota a další. 

Maják Akratas

Maják Akratas je jedno z míst typu přijedeš-koukneš-jedeš. Vede k němu pohodlná asfaltka, cestou zastavíš na pár výhledů, zaparkuješ těsně pod majákem, uděláš pár kroků a jsi tam. 

Strávíš tady tak půl hodiny, protože budeš chodit pořád dokola a koukat na krásné bílé útesy a na Jónské moře. O tom, že budeš každé místo fotit aspoň desetkrát nemluvě.

Jaká je Lefkada

Pro mě osobně byla Lefkada velkým příjemným překvapením. Netušil jsem, že bude tak krásná a že se do ní zamiluju. Jestli váháš, tak přestaň a určitě Lefkadu zkus. Pro ubytování vybírej místa, která jsou blíž západnímu pobřeží, jsou tady hezčí pláže. Já jsem bydlel na jihu ve Vasiliki, což můžu jen doporučit. Příjemné městečko, které má spoustu restaurací na „promenádě“, obchůdky, hezké hotely a dvě pláže, kde můžeš skočit do vody. A pro výlety ideální startovní místo. 

Také si vypůjč auto. Je to s ním mnohem lepší. Můžeš využít některou z místních autopůjčoven, jsou tady fakt příjemní a ochotní majitelé a auta mají v pohodě (i když ti delegát z cestovky bude tvrdit opak a bude ti nutit své 2x dražší auta). Nezapomeň ochutnat všechny místní speciality a domů si přivést med a olivový olej. Ale nekupuj to v supermarketu. Když uvidíš stánek u cesty s nějakou babičkou, tak se u ní určitě zastav a nakup si. Medy mají výborné a určitě ti předem dají i ochutnat.

Lefkada je prostě krásná. 

Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *