Krásné Vánoce v New Yorku

Vánoce v New Yorku, Vánoční strom, Rockefellerovo centrum New York

Vždycky jsem chtěl vidět na vlastní oči vánoční strom u Rockefellerova centra v New Yorku. Vždyť je to snad nejznámější vánoční strom na světě. Už od malička jsem miloval scénu z filmu Sám doma 2 Ztracen v New Yorku, která se právě tady odehrává a Kevin si tady přeje setkání se svojí rodinou a maminka ho právě tady najde. Ta atmosféra mě vždycky ve filmu dojímala a vždycky jsem si říkal, tady bych chtěl někdy být. I proto je toto místo jedním z míst, které jsem měl na svém bucket listu.

co uvidíš v New Yorku o Vánocích

V úvodu musím na rovinu říct, že z vánočního New Yorku mám trochu rozpolcené pocity. Z jedné strany nadšení, že jsem byl v New Yorku, vlastně poprvé, a rovnou na Vánoce, kdy jsem viděl všechna místa, která jsem si vysnil. O tom, jak jsem celou dovolenou v New Yorku plánoval, si můžeš přečíst tady.
 
Co ten dojem trochu kazí, a se kterým nedokážu nic udělat, jsou ostatní nadšenci, jako jsem já. Ono právě ta známá místa jsou plná lidí. S tím je potřeba počítat, ale zjistil jsem, že se dá davům vyhnout.

Vánoční strom u Rockeffelerova centra

Hlavním lákadlem mého vánočního dobrodružství v New Yorku byl, stejně jako pro nespočet dalších, ikonický vánoční strom u Rockefellerova centra. Aby taky ne. Odhady organizátorů říkají, že ke stromu každý den přijde 750.000 návštěvníků. I mé první kroky v New Yorku směřovaly právě sem.  Představoval splněný sen, vánoční pohádku v srdci velkoměsta.
 
Hned po příletu na letiště v Newarku jsem vyrazil vlakem na nádraží Penn Station, které je u Madison Square Garden na 33 ulici. Kufr jsem si uložil v úschovně (tady ti můžu doporučit praktickou aplikaci Bounce, kde najdeš úschovny ve tvém okolí, uděláš si rezervaci i zaplatíš) a natěšeně vyrazil ke stromu. Počasí sice nebylo zrovna ideální, trochu pršelo, ale dalo se to zvládnout.
 
Rockefellerovo centrum je podle mapy asi 1,5 km a díky uspořádání ulic v New Yorku se tady nedá ztratit. Z osmé avenue přejít na pátou a pak asi 16 bloků rovně.
 
Netrvalo to ani 20 minut a už jsem uviděl nádherný, 24 metrů vysoký vánoční zázrak ozdobený tisícovkami třpytivých světýlek. Splněný sen. Jen ten déšť a davy lidí tu atmosféru trochu kazily.
Vánoce v New Yorku, Vánoční strom, Rockefellerovo centrum New York

Dokonce jsem si říkal, že takhle jsem si to vůbec nepředstavoval a první dojem byl tak trochu zklamání. Ale co se dá dělat. Naštěstí to netrvalo dlouho a i tak jsem si vánoční strom a vlastně celý New York zamiloval.

Něco málo z historie a jak je to dnes

Historie rozsvěcování vánočního stromu tady sahá až do roku 1931, kdy si italsko-američtí dělníci během výstavby Rockefellerova centra ozdobili asi 6 metrů vysokou jedli. O dva roky později, v roce 1933, pak došlo k prvnímu oficiálnímu rozsvícení stromu, který byl vysoký 15 metrů. V roce 1936 pak bylo otevřeno kluziště pod ním.

V dnešní době se po ukotvení stromu na místě postaví velké lešení, ze kterého pracovníci zavěsí na strom asi 50.000 vícebarevných LED světel a křišťálovou hvězdu Swarovsky, která strom korunuje. Ta byla vytvořena v roce 2018, má 70 hrotů a na tři miliony krystalů s LED osvětlením. Váží kolem 400 kg.

Už se jen Procpat ke stromku

Z Páté Avenue od Saks se mi úspěšně podařilo procpat do Channel Garden, která je krásně zdobená anděli a jejímu konci pak dominuje vánoční strom. Těsně k němu se ale dostat nedá. Ze stran je ohraničen zábradlím, z přední strany, respektive pod ním je kluziště, kam si můžeš jít zabruslit (cena je od 21 do 114 dolarů, vstupenky seženeš tady).

Pomalu jsem se dostal až k zábranám z přední strany, abych zkusil udělat nějaké fotky bez lidí. Za tu námahu to stálo. Odsud jsem se pak přešel a zkusil štěstí z boční strany, kde jsou teda taky zábrany, ale lidi ne.  A strom je tady taky krásně vidět.  

Vánoce v New Yorku, Vánoční strom, Rockefellerovo centrum New York

Cestovatelský tip

Jak je Manhattan „malý“, tak jsem kolem stromu šel několikrát. Co určitě doporučím je přijít později večer. Někdy po 22:30 je tady už skoro prázdno. Najednou úplně jiná atmosféra, klid, pohoda, Vánoce. Stojí to za to. A vlastně, když jen trochu odbočím, celkově se mi všude vyplatilo jít „mimo špičku„. Na Brooklynský most mezi 7 a 8 ráno, a v muzeích i vyhlídkách na mrakodrapech bylo po ránu také míň lidí než se pak nahromadilo během dne. Pokud to jde, určitě první ranní sloty pro jakékoliv návštěvy jen a jen doporučím.  

Světelná show u Saks

Pokud se k vánočnímu stromu otočíš zády, uvidíš obchodní dům Saks, který také navozuje krásnou vánoční atmosféru díky své světelné show. Vánoční dekorace celého domu jen doplňuje Chanel Garden a vánoční strom. Na štítu domu se odehrává dokonalé vánoční představení.

Hra světel synchronizovaná s klasickou vánoční hudbou. Já jsem se tady zastavil několikrát a pokaždé jsem na tohle představení s nadšením koukal.

Vánoční Pátá Avenue

Pátá Avenue je hlavní tepnou New Yorku, která je považována za nejdražší ulici na světě. Najdeš tady spoustu obchodů luxusních značek. Ale nemusíš sem jít zrovna utrácet.

Já si tuhle ulici jen tak prošel a stálo to za to. Výlohy obchodů jsou plné zimních a vánočních dekorací. Můžeš vyrazit od Saks a jít směrem k Central Parku až k hotelu Plaza na jeho rohu. Nebo klidně obráceně. Cestou budeš potkávat spoustu dalších návštěvníků New Yorku, kteří nenakupují, ale jen se kochají netradičními výlohami. Stejně, jako třeba já. 

Vánoce v New Yorku, 5th Avenue, Christmas, New York

Šestá Avenue mezi 48. a 51. ulicí

Na další vánoční místo v New Yorku jsem se dostal během chvilky. Ani ne 5 minut chůze od Rockefellerova centra a Saks, na rohu Šesté Avenue a 50. ulice je budova Radio City Music Hall. Její roh je dekorovaný velkým vánočním stromem ze světýlek, které mění svoji barvu. Právě tady můžeš navštívit i jednu z nejoblíbenějších show Ther Radio City Spectacular se slavnou taneční skupinou The Rockettes. Ačkoliv tato tradice trvá už od roku 1931, na mě bude muset ještě pár let počkat. Snad se podívám někdy příště.
 
Jak říkám, že Manhattan je malý, tak tady se mi to koncentrací známých míst potvrdilo. Naproti Radio City Music Hall jsem se najednou ocitl u obřích candy canes (takové ty ohnuté deštníky s červeno-bílou barvou). To ale není všechno.
 
Když jsem popošel mezi 50. a 49. ulici, dostal jsem se k fontáně, ve které jsou obří vánoční koule. Další často focené místo v New Yorku.
 
A ještě o jednu ulici dál pak domu s číslem 1221, dominuje „náměstíčko“ dekorované spoustou zlatých světýlek a dalším vánočním stromkem s nespočtem dekorací. Nádhera.

Wall Street

O tomto místu se moc neví. Já jsem ale věděl a tak jsem měl Wall Street na seznamu. Ani ne tak kvůli budově Burzy cenných papírů, ale kvůli vánočnímu stromu, který by mohl tomu u Rockefellerova centra směle konkurovat.
 
Je velký, bohatě zdobený a díky své „nepopularitě“ není obklopený davy lidí. Mohl jsem se tady volně pohybovat, zastavit se a kochat se. Prostě vánoční klid a pohoda uprostřed metropole.

Vánoční výzdoba New Yorku

Po New Yorku jsem se hodně pohyboval pěšky. Pokaždé jsem se podíval do mapy, zjistil jsem, že další místo, které chci vidět je pár minut chůze, tak mi to přišlo jednodušší, než jít do metra, čekat a přejíždět. Navíc jsem mohl projít spoustu ulic a nacházet další a další hezká místa.

Mezi ty populární patří třeba zimní vesnička v Bryant Parku, dokonale vyzdobené nákupní centrum Hudson Yards, vánoční strom ve Washington Square Parku či krásné vánoční výlohy obchodního domu Macy’s. A to určitě není vše. Pořád je co objevovat a já myslím, že na někdy příště jsem si toho nechal spoustu. 

Dyker Heights

Miliony vánočních světýlek, to je čtvrť Dyker Heights v Brooklynu. Z Manhattanu se sem pořádají zájezdy a vyráží sem každý den několik autobusů přivážejících turisty.

V Dyker Heights jsem osobně nebyl, a nechávám si to na někdy příště. Těším se na ty nejextravagantnější světelné výzdoby z celého města.

Když jsem se do New Yorku chystal, sledoval jsem na Instagramu jednoho itala (Marco Abbiati), který sem tisíce turistů z celého světa vozí a zájezdy pořádá. Ale kromě toho dává taky spoustu tipů na vánoční místa New Yorku. Tak jestli tě tohle zajímá víc, mrkni na Instagramu i na něj, Najdeš ho jako mychristmasinnewyorkcity. Koukal jsem, že letos ty výlety rozšířil a kromě Dyker Heights se cestou podíváš i na další supr místa.

Stojí New York o Vánocích za to?

Ano. Za mě jednoznačně. Navštívit New York o Vánocích podle mého názoru stojí za to. Uvidíš krásnou výzdobu a užiješ si neopakovatelnou atmosféru (pokud teda překonáš ty tisíce dalších lidí). Počítej s tím, že to bude nejspíš dražší dovolená, i co se týká ubytování, tak mi přijde, že jsou Vánoce a Nový rok nejdražší období v roce. Ale co dnes drahé není, že jo. Tohle je určitě zážitek, který ti zůstane.
 
Já jsem kromě těchto vánočních míst navštívil taky na vyhlídky v mrakodrapech, vyrazil na muzikál do divadla a  také do muzeí. Takže nejen Vánoce jsem si tady dost užil. Klidně mrkni na video v úvodu, tam je vlastně vše.
 
Zajímal mě taky Silvestr na Times Square, ale když jsem víc a víc hledal, jak to tady probíhá, tak jsem si to rychle rozmyslel. Přesto sem desetitisíce lidí táhne. Ale o tom se rozepíšu zase v jiném článku.

Děkuju za přečtení a pro další cestovatelské tipy, fotky a videa mě nezapomeň sledovat na Instagramu a YouTube kanálu. Mrkni i na stránku s průvodci, pokud chceš podrobnější informace k New Yorku, tak mi dej vědět, průvodce ti rád zašlu.

Fotogalerie